Меню

Звичайно утеплення вікон – це вже заходи постфактум, до них вдаються вже після того, як розуміють, що через вікно йде занадто багато тепла, тому в ідеалі про це необхідно замислюватися на етапі установки вікон, спочатку перерахуємо фактори, що впливають на енергозбереження скління.

Що потрібно, щоб вікно було дуже теплим

  1. Кількість камер у склопакеті, або кількість стекол у вікні. Найголовніший елемент у вікні, через який тепло залишає приміщення або запускає в нього холод – це склопакет. Двокамерний склопакет (3 стекла) буде на 20-30% тепліше ніж однокамерний (2 стекла). До того ж по звукоізоляції 2-х камерний пакет буде на 40% краще. Так, після встановлення вікна склопакет поміняти можна, замінивши 2х камерний на 3х камерний, але цю можливість обмежуватиме профіль вікна, і в деяких випадках це буде неможливо, тому краще планувати “камерність” пакета заздалегідь. Однак якщо у вас стоїть вікно і теплозахист вас не влаштовує, зверніться до віконної компанії, вони вам точно скажуть, чи можна замінити склопакет на ширший і з додатковою камерою.
  2. Відстань між склом у склопакеті. Це стосується ширини рами та стулки, чим потужніший профіль віконної системи – тим ширший склопакет можна в нього встановити. Т.к. в пакеті теплоізоляцією служить не скло, а повітря між склом – чим більша відстань між склом тим тепліше вікно. Саме з цієї причини Козаки носили шаровари, велика кількість повітря у штанях створювала теплобар’єр. Широкий склопакет 36-42 мм, порівняно з бюджетним 18-24 мм, буде на 10-15% тепліше. Сам ПВХ профіль або дерев’яна рама масштабного вкладу в теплозахист не вносить, а його ширина впливає на ширину склопакета.
  3. Дистанційна рамка. Дрібний нюанс, у виробництві склопакетів для дерев’яних та пластикових вікон використовують алюмінієву дистанцію, яка встановлюється між склом по периметру (її видно всередині пакету). Якщо чіплятися і враховувати теплопровідність всіх елементів вікна, то ця дистанція впливає на цей показник негативно, тому що вона металева. Деякі виробники пропонують пластикову дистанційну рамку, утеплюючи тим самим склопакет, це звичайно не вагомий аргумент, але все ж таки в комплексі всіх заходів буде мати значення.
  4. Товщина скла. На жаль багато виробників вікон економлять і ставлять у пакет скло 3-3,5 мм завтовшки, замість 4 мм за стандартом. Ставте запитання, просіть показати характеристики скла. Але існує скло товщиною 6 мм, його ставлять на зовнішню сторону вікна, більш товсте скло додає шумозахисту та міцності, а також збільшує теплоізоляцію. Склопакет, в якому скло з боку вулиці 6 мм, а наступні 2 стекла по 4 мм (6/4/4 мм), буде на 3-5% тепліше звичайної формули (4/4/4 мм).
  5. Газ. Замість повітря, за допомогою спеціального обладнання, усередину склопакета задувають 3 різних газу. Склопакет герметичний, газ задувається і додатково герметизується, залишаючись усередині весь термін використання вікна. Аргон, Ксенон і Криптон, це інертні гази, які щільніші і важчі за повітря, при цьому не мають кольору, смаку і запаху, є абсолютно нешкідливими для людини і тварин. За рахунок підвищеної щільності газ має більш високі теплоізоляційні властивості ніж повітря. З усіх газів та сумішей – Криптон найефективніший газ для утеплення. Також потрібно додати, що гази покращують звукоізоляцію вікна. Склопакет із спеціальним газом буде теплішим на 15-25%. Якщо в пакеті встановлена енергоплівка, то газ загальмовуватиме її окислення і продовжуватиме її термін служби.
  6. Енергозберігаюча плівка. Існують спеціальні плівки, які клеяться усередині склопакета, тим самим захищаючись від зовнішніх механічних та хімічних впливів. Типів таких плівок дуже багато, вони бувають кольорові та безбарвні, з різною товщиною та покриттям. В основному якісні сонцезахисні віконні плівки мають ялинки помітний золотий або срібний відтінок, вони максимально прозорі (до 90%) і не спотворюють прозорість скла. Ці плівки металізовані іонами металів, вони багатошарові та здатні утримувати взимку тепло всередині приміщення, а влітку відбивати сонячну енергію назад на вулицю, такі плівки називають спектроселективними). Залежно від якості плівки та якості її встановлення вікно може стати теплішим на 15-30%. Також є простіша, але спеціальна плівка, яка наклеюється на вікно зсередини приміщення, вона називається 3-е скло, а для тих, у кого 2-х камерний склопакет це буде вже 4-е скло, про цю плівку ми докладніше розповімо нижче.
  7. Ущільнювач. Стандартно у сучасному вікні є 2 контури ущільнювача, зовнішній та внутрішній. Силіконовий, каучуковий або гумовий ущільнювач між стулкою та рамою допомагає щільному примиканню та усуває щілини. Але в дорожчих профілях, у ширших, встановлені 3 контури ущільнювача (але не у всіх брендів), це ще краще виключає утворення мікрощілин, а також створює “камерність” у просторі між стулкою та рамою, що позитивно впливає на теплозахисні властивості всього вікна. . Потрібно знати, що з часом ущільнювач втрачає свої еластичні властивості, зсихається або тріскається, тому для профілактики виробники пластикових профілів радять чистити його, змащувати рідким силіконом, і міняти гумку 1 раз на 5-10 років. Силіконовий ущільнювач практичніший, його термін експлуатації може бути до 30 років. Ущільнювач у дерев’яних євро вікнах нічим не відрізняється, і догляд за ним ідентичний.
  8. Профіль. Найтеплішим профілем для вікна вважається дерево, про його мінуси та плюси в цій статті розповідати не станемо, але використовуючи широкий, цільний і правильно заготовлений дерев’яний брус можна досягти максимальних показників теплозахисту. При цьому якісне дерев’яне вікно буде майже в 2 рази дорожче за пластикове. Можливість ПВХ профілів утримувати тепло – у багатьох елітних брендів практично ідентична дерев’яним, а в тих випадках коли ПВХ профіль має більше 6 камер та його ширина понад 85 мм – то вже можна сказати, що дерево поступатиметься. Товщина стін пластикового віконного профілю та кількість камер у ньому, як і в склопакеті впливає на те, на скільки “теплим” буде вікно з нього. Також деякі виробники встановлюють усередину профілю не металевий підсилювач, а пластиковий, аргументуючи тим самим – пластик має меншу теплопровідність. У алюмінієвих системах є “холодний” і “теплий” профіль, але все ж таки у металевого профілю теплозахисні властивості будуть простіше ніж у описаних перших двох. Звичайно є комбіновані системи, з накладками, з внутрішнім утеплювачем, але цінник на таке скління буде в рази вищим. Так, віконний та дверний профіль впливає на жорсткість конструкції, її надійність, зовнішній вигляд, функціонал фасадної системи тощо, але на теплозахист він впливає меншою мірою, якщо бюджет обмежений ми радимо зробити акцент на склопакеті, а профіль вибрати середній.
  9. Фурнітура. Здавалося б, як арматура може вплинути на захист приміщення від холоду. Крім надійності вікна, фурнітура впливає на стабільність і ступінь примикання стулки до рами. Дешева фурнітура не забезпечує якісне примикання по всьому периметру, а тільки в місцях, де є петлі та ручка. Це тим більше важливо, коли вікно або двері великих розмірів. Для абсолютно якісного примикання стулки та рами один до одного гідні виробники фурнітури використовують додаткові елементи, які встановлюються по всьому периметру, допомагаючи рівномірно та щільно закривати вікно. Також у фурнітурі середнього та високого класу є можливість встановлення у вікно мікрощілинного провітрювання, цей вид провітрювання дозовано та без протягу пропускає повітря з вулиці до приміщення, дозволяючи оптимально виробляти повітрообмін, не охолоджуючи приміщення.
  10. Укоси та підвіконня. У темі будівництва є таке поняття як “місток холоду” (температурний міст), це місце в якому теплопровідність набагато вища ніж в основній конструкції, через цей місток відбувається витік тепла. Якщо розглядати вікна та двері, то в них містками холоду є шви, стики, місця примикання конструкції до стіни. Після монтажу часто довкола вікна залишається тонка перегородка в кілька сантиметрів, а потім уже йде товста стіна – це і є проблемне місце, місце зливу енергії. Причини, через яку залишається тонка перегородка, ми розглянемо в наступному пункті, а зараз з’ясуємо, як з цим за фактом можна боротися. По-перше, вікно встановлюється на базовий профіль (мауерлат), пластикову квадратну порожнисту трубу, до якої примикає підвіконня. Якщо ваше підвіконня з бетону – ви продовжуєте місток холоду, якщо підвіконня із пластику, дерева або ДСП – це утеплює вікно знизу, а якщо між базовим профілем та підвіконням прокласти утеплювач, то таке вікно буде суттєво тепліше. Деякі виробники підсилюють і базовий профіль встановлюючи усередину нього утеплювач. По-друге, зараз існує безліч варіантів обрамлення укосів, якщо ви вже маєте неправильно встановлені вікна, то ваші укоси можуть покриватися вологою, пліснявіти, взимку вони будуть дуже холодними на дотик. Для утеплення укосів їх додатково штукатурять, використовують декоративні пластикові накладки. Якщо перед монтажем укоси утеплити пінопластом або мінеральною ватою – це буде глобальною добавкою до утеплення всього отвору. Важливо, щоб утеплювач при цьому торкався рами вікна, або навіть був внахлест, закриваючи сам укіс стіни, перегородку між стіною та вікном, та частина рами вікна.
  11. Встановлення в “чверть” віконного отвору. Будь-який освічений будівельник розуміє важливість розміщення вікна в площині отвору. Поняття “точка роси” говорить про те, що якщо вікно буде надто близько до вулиці, то воно буде і “потіти” (конденсат на склі) і мерзнути, а якщо його втопити надто сильно у бік приміщення, то це забере простір і підвіконня буде надто вузький. Існують спеціальні розрахунки, виходячи з матеріалу стін, але якщо сказати узагальнено, вікно має бути втоплено в будинок як мінімум на підлогу ширини стіни. Не забуваємо і про чверть, це виступ зовнішньої частини стіни до 10 см, який утворює по периметру бортик, який внахлест закриє частину рами вікна і служитиме утеплювачем зовні, на кшталт укосів усередині. Між чвертю та вікном кладуть утеплювач, гідроізоляцію або просто задувають піною. “Точка роси” і “чверть” на жаль, найчастіше грають вирішальну роль у теплозахисті вікна, порушення правил може відібрати у вашого скління до 40% теплозахисних властивостей, звертайте увагу свого підрядника на це заздалегідь.
  12. Якість монтажу. Вважається, що якість, надійність та теплозахист вікна на 50% залежить від якості установки. Тобто ви можете купити найсучасніше вікно, найдорожче і продумане в плані теплоізоляції, але порушивши будівельні норми та стандарти, використовуючи невірні або дешеві комплектуючі під час монтажу, ви втратите половину його ефективності. Економія на монтажі часто призводить до того, що вікно через час перекошує, заклинює фурнітура, скло всередині приміщення починає потіти, через мости холоду проходить холод і вогкість. Найпростіша порада, використовувати професійну піну (задувається через пістолет), анкерні болти (не монтажні пластини), встановлювати вікно за рівнем та довірити всю роботу досвідченим професіоналам. Для максималістів радимо знайти віконну компанію, яка практикує “теплий монтаж”, до цього поняття входить облік всіх будівельних норм і правил, багатошарове утеплення, гідроізоляцію стиків між вікном та прорізом, підбір якісних комплектуючих для монтажу.

Отже, вибираємо якісний широкий профіль, замовляємо багатокамерний склопакет з газом та енергоплівкою, підбираємо багатофункціональну надійну фурнітуру, готуємо за будівельними нормами віконний проріз, професійно встановлюємо за допомогою теплого монтажу вікно, утеплюємо відкоси, ставимо теплий. Використовуючи ці заходи, ви зможете отримати вікно в 2-3 рази тепліше, ніж могло б бути.

Додаткове утеплення (економ варіант)

А тепер давайте розглянемо випадок, коли ви зробили все можливе, а все одно холодно, або ви обмежені в засобах, або в даному приміщенні неможливі чи не доцільні глобальні заходи для утеплення. Вихід є, вартість додаткового утеплення вас приємно здивує!